Марек Боярський про особливості польської вищої освіти
та співпрацю між Вроцлавським та Львівським університетами

 

14 травня, 2010 року в Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка відбулася прес-конференція ректора Вроцлавського університету професора Марека Боярського.

Прес-конференція відбувалася з нагоди Днів Вроцлавського університету у Львівському університеті. Варто зауважити, що під час спілкування Марек Боярський виявився цікавим та жвавим співрозмовником і веселою людиною.

У своїх відповідях на поставлені запитання ректор Вроцлавського університету закцентував свою увагу на декількох тезах: співпраця з Львівським університетом, функціонування вищої школи у Польщі, особливості навчання польського студентства. Насамперед він зауважив, що співпраця між університетами розпочата з 1995 року і торкалася лише вузького кола дисциплін, але згодом розвинулася. І на сьогодні співробітництво відбувається чи не у всіх напрямках. «Останнім часом активна співпраця намітилася між юридичними факультетами. Навіть планується випускати наукове періодичне видання, де матимуть змогу друкуватися науковці-юристи нашого університету та Львівського університету. А в майбутньому хочемо ввести новий навчальний курс «Українське право», – зазначив Марек Боярський. Цій активній співпраці, на його думку, також сприятиме відкриття кафедри україністики у Вроцлавському університеті.

Думка про запровадження та відзначення таких свят, як Дні Вроцлавського університету у Львівському університеті та Дні Львівського університету у Вроцлавському, за словами пана ректора, виникла несподівано два роки тому. «Цього року тут нас так приймали... У вас такі голоси... Так гарно співають і грають на бандурі!.. Тепер я думаю, чим же ми здивуємо вас (мова йде про Львівський університет – Авт.) наступного року у нашому університеті?» – висловив своє захоплення Марек Боярський про мистецькі колективи Університету, які виступали на урочистому відкритті.

Незабаром, за словами ректора, вища школа у Польщі зазнає змін, адже на сьогодні уряд має розробити і затвердити стратегію її розвитку. Якщо в Україні розпочато дискусію про потрібність скорочення циклу гуманітарних дисциплін на природничих факультетах, то у Польщі, де чітке розмежування дисциплін відбулося ще у 1950 році, сьогодні відбувається протилежне: повернення тих наук у ті сфери, з яких були відштовхнуті. У зв’язку з тим Марек Боярський зауважує: «Зараз ректори Вроцлавських внз підняли питання про створення федерації вищих навчальних закладів різних напрямів для того, щоб мати змогу виступати єдиною силою, наприклад, у боротьбі за гранти».

А ким же є студент у Польщі? З розповідей пана ректора про особливості польського студентства стало зрозуміло, що студент – це активна та працьовита особа. Студентське самоврядування – це не просто додатковий елемент в адміністративній університетській машині, а орган, який дає змогу впливати на життя університету. Так, за словами Марека Боярського, студентське самоврядування Вроцлавського університету є учасником виборчого процесу (у виборах декана та ректора бере участь 40 студентів із 200 осіб). Лише за погодженням студентського самоврядування обирають проректора у студентських справах.

Щодо популярності напрямків, які обирають вступники, то у Польщі є така ж проблема, як і в Україні: популярними є юридичні спеціальності, журналістика, міжнародні відносини та інші суспільні науки, а натомість не вистачає спеціалістів у сфері комп’ютерного обслуговування та інформатики. Польський студент найчастіше їде навчатися у вищі навчальні заклади Німеччини, Англії та США.

«Пошук щурів» – так називається у Польщі намагання студентів уже з першого курсу активно працювати по своїй спеціальності, інколи навіть безкоштовно, з метою набуття практичних вмінь та здобуття кращого місця праці. «Близько сімдесяти відсотків студентів працює. І це добре, особливо коли сімя студента не може дати стільки коштів, скільки б мало вистачати для його повноцінного життя», – висловив свою думку Марек Боярський.

За такою цікавою бесідою з ректором Вроцлавського університету швиденько збіг час. І його величність час змусив журналістів іти готувати матеріал, а Марека Боярського відвідати усі фонди старовинної скарбниці знань Львівського університету.

 

Оксана Гоцур