Студенти провели круглий стіл «Проблеми української мови, українського книговидавництва»

 

24 березня у Дзеркальній залі Університету за ініціативи студентського самоврядування факультету міжнародних відносин відбувся круглий стіл «Проблеми української мови, українського книговидавництва».

 

Поставлена проблема на круглому столі з часу проголошення незалежності України не втрачає своєї актуальності до сьогодні. Політичні спекуляції навколо мовного питання є основним фактором, який постійно збурює українське суспільство і не дає шляхів його вирішення. Ці шляхи намагалися віднайти студенти на круглому столі «Проблеми української мови, українського книговидавництва».

Участь у ньому також взяли представник Міністерства закордонних справ у Львівській області Ігор Довгалюк, проректори Університету Звенислава Мамчур і Мар’ян Лозинський, викладачі – професор кафедри загального мовознавства Галина Мацюк і професор Михайло Микієвич, студенти Української академії друкарства.

У вступному слові представник МЗС у Львівській області Ігор Довгалюк зазначив, що проблеми української мови та українського книговидавництва обговорюють уже не перший рік. Але на сьогодні потрібні реальні дії та кроки для її вирішення. Зокрема, Ігор Довгалюк, запропонував студентам розповсюдити плакат «Хочешь двуязычие? Выучи украинский язык». Як запевнила мовознавець Галина Мацюк, у сучасній Україні не потрібно говорити про занепад української мови. «За результатами останнього перепису населення, на території України 17% послуговуються російською мовою, 14% українців, які вибрали російську мову як рідну, а решта – вибрали українську мову як рідну. Мова зараз йде не про занепад української мови, а про білінгвізм та диглосію. У переважній більшості населення Східної України є пасивне знання української мови, а також ситуативного використання української мови», – запевнила Галина Мацюк. Також вона зауважила, що 27 березня у Франковому Університеті відбудеться VI Всеукраїнський соціолінгвістичний семінар, який саме і покликаний вирішити найгостріші проблемні питання у сфері української мови.

Студенти-міжнародники, обговорюючи причини виникнення проблеми української мови та книговидавництва, констатували, що вона бере своє коріння із українського політикуму, якому, на думку студентів, бракує не лише здорового політичного глузду, а й політичної мужності почати боротьбу проти антиукраїнських, антидержавних сил у вищих ешелонах влади.

Проректор з науково-педагогічної та виховної роботи Звенислава Мамчур поінформувала учасників круглого столу про акції Університету, спрямовані на популяризацію української книги, а також про заходи Міністра освіти і науки України Івана Вакарчука щодо покращення стану української мови у навчальних закладах держави.

«Неможлива українська книга без українського слова», – резюмував у своєму виступі проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Лозинський.

Наприкінці круглого столу студенти прийняли резолюцію, відповідно до якої планується створити ініціативну студентську групу для збору підписів про присвоєння Донецькому національному університету імені поета Василя Стуса, а також у квітні-травні провести круглий стіл на тему: «Я читаю українську книгу».

 

Оксана Гоцур

Фото Олександра Лавриновича