Музей історії Університету експонує «Лілею»

 

Цими днями з нагоди 80-річчя від дня народження Заслуженої художниці України Галини Севрук у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася презентація монументального твору ювілярки «Лілея», який виконано у техніці набірної мозаїки.

 

Музей історії Університету поповнився ще одним цінним експонатом – монументальним твором у техніці набірної мозаїки «Лілея» Галини Севрук. Унікальність цієї події у тому, що на сьогодні в Україні зберігається лише чотири твори, виконані у такій техніці. Автором двох з них, «Лісової пісні» та «Лілеї», є саме Галина Сильвестрівна. Це були її перші роботи, які вона виконала на початку 60-х років.

Галина Севрук – із когорти шістдесятників. Вона зберігала шрифти для самвидаву В’ячеслава Чорновола у майстерні, де творила «Лілею». Саме за це художниця ніколи не виходила з поля зору КДБ. До речі, майстерня була на території Києво-Печерської Лаври. Можливо, саме ця тисячократ освячена молитвами земля була першоджерелом її натхненної праці. В Алушті, Києві, Матусові, Одесі й Чернігові можна побачити панно, рельєфи та фриз-розписи, які виконали вправні руки художниці. Серед них такі перлини, як «Весна» (1981), «Легенди рослин» (1984), «Місто на семи горбах» (1987), «Дерево життя» (1970) тощо. За видатний внесок до скарбниці української культури Галину Севрук удостоєно премій імені Василя Стуса та імені митрополита Андрея Шептицького. А після численних виставок вона здобула прихильність широкого кола шанувальників прекрасного в Канаді, Німеччині, Росії та Україні.

На запитання, чому ця праця подарована саме Франковому Університету, Юрій Трипільський, син Галини Севрук, відповів: «Це рішення і бажання матері. Та й Університет є тим інтелектуальним центром, у якому «Лілея» завжди матиме своє визначальне місце».

Директор Музею історії Університету Юрій Гудима не приховує своєї радості за отриманий подарунок: «Лілея» – це особливий акцент, адже Шевченкіана, яка завжди була прапором національного руху в Україні, мала і має свої традиції і розвиток у нашому Університеті. Варто зауважити, що спалах Шевченкіани бере свій початок з 1961 року, коли громадськість відзначала 150-річчя від дня народження Кобзаря. Саме тоді Університет видає ряд поем Тараса Шевченка окремими книжечками та отримує ювілейну медаль. «Лілея» – це вистраждана робота в намоленому місці. Це справжній шедевр, яким не кожен заклад може похвалитися. Адже це візрець сучасного мистецтва, яке, за словами мистецтвознавця Бориса Возницького, знаходиться не в музеях, а у приватних колекціях. Тому сучасне мистецтво не є доступним для широкого загалу. У Музеї історії Університету ця експозиція буде завжди відкритою, і кожний має змогу оглянути «Лілею», а заодно й помилуватися сучасним мистецтвом».

Отже, монументальний твір Галини Севрук «Лілея», який виконаний у техніці набірної мозаїки, є, з одного боку, тією ланкою, яка з’єднує Шевченкіану ХХ століття із ХХІ століттям, а з другого – продовжує її традиції у стінах Університету.

 

Оксана Гоцур