Сторінками козацької історії України
 

27 листопада 2008 року відбувся вечір студентів факультету електроніки, фізичного факультету та Природничого коледжу «А ми тую козацькую славу збережемо».

 

Героїчною романтикою овіяна історія нашої землі. І чи не найбільше захоплення та пошану викликають мужні лицарі України – козаки. Українська козацька республіка була цілком життєздатним утворенням із великими потенційними можливостями. Запорізька Січ була духовним чинником того часу. «Хто хоче, щоб його за віру Христову на паль вбивали, четвертували, вплели в колесо, стяли й жахливо мучили, хто хоче горло за Христа святого віддати, хто цієї смерти не боїться, хай іде з нами». Цими словами за прадавнім звичаєм закликали до своїх рядів козаки молодих воїнів. У Січ приймали лише за одним критерієм: «Перехрестись!» А головним тут було гасло: «Стати на захист батьківської віри». Запорізька Січ була високоморальною, істинно християнською спільнотою.

Величні славні і трагічні сторінки козацької історії України склали концепцію студентського вечора «А ми тую козацькую славу збережемо», ідейним наставником, сценаристом та організатором якого став доцент кафедри радіофізики факультету електроніки Іван Хвищун. Це був вечір пам’яті жертв Батуринської трагедії, яка сталася 300 років тому.

Урочистим козацьким маршем композитора Євгена Адамцевича вечір відкрив квартет Народної капели бандуристок «Зоряниця».

У своїх розповідях та сюжетах студенти охопили основні етапи становлення, розвитку та занепаду Козацької доби, торкаючись таких видатних історичних постатей, як запорізькі отамани та гетьмани Петро Конашевич-Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Іван Сірко, Іван Мазепа, Петро Калнишевський. Про устрій козацької держави, клейноди козацьких ватажків, козацьку зброю, козаків-характерників, козацьких кобзарів-бандуристів учасники вечора могли не тільки почути з уст оповідачів, а й побачити у дбайливо підібраному та скомпонованому слайдовому показі. Розповіді супроводжувались чарівними мелодіями скрипки у виконанні Христини Гнатенко. Приємно вразив глядачів виступ учнів Центральної школи Бойового Гопака, яких начає випускник фізичного факультету Андрій Гачкевич.

У народній творчості оспівані легендарна козацька слава, відвага і благородство, ненависть до поневолювачів. Образи Козака Мамая, Сірка, Байди створені народною уявою як уособлення непокори, самовідданої боротьби проти ворогів віками живуть у піснях, народних переказах разом з образами прославлених козацьких зверхників. Про них співав бандурист Тарас Гривула. Студентський аматорський ансамбль виконав пісні «Їхали козаки», «Їхав козак містом», «Ой на горі там женці жнуть».

Органічно впліталася в орнамент вечора його поетична частина. Студенти Галина Литвин, Оксана Воєвудко, Ірина Масинець, Наталя Чулан, Наталя Сободош та Андрій Сиротич з гідною подиву акторською майстерністю прочитали напам’ять уривки з поезій Тараса Шевченка, Василя Стуса та Бориса Мозолевського, у яких ці видатні сини українського народу тужать за минулою козацькою славою.

Тихою Молитвою учасники та глядачі вечора вшанували пам’ять жертв трагедії Гетьманської столиці Батурина, знищеної в листопаді 1708 року за наказом російського царя Петра І. Це був акт помсти росіян за спробу гетьмана Івана Мазепи здобути втрачену після Переяславської угоди незалежність України.

Вечір завершився піснею Тараса Петриненка «Боже, Україну збережи», яку виконав квартет «Зоряниця».

Зі словами вдячності за організацію та проведення святкового вечора виступив голова Профспілкового комітету викладачів і співробітників Університету Анатолій Бородчук. «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього. Тому пам’ятаймо свою історію і будьмо гідні її», – закликав він.

Оксана Гоцур