Відкрилась виставка «Хартія-77 та її доба»

20 лютого 2012 року у виставковій залі Університету відкрили виставку «Хартія – 77 та її доба»,  присвячену одному з найвідоміших громадських об´єднань, котре на повний голос заявило про порушення прав людини в тодішній комуністичній Чехословаччині.  Виставку організовано спільно з Генеральним консульством Чеської Республіки у Львові.

Зі вступним словом під час відкриття виступив Генеральний консул Чеської Республіки Давід Павліта, який привітав усіх присутніх і розповів про історію, передумови та значення найвидатнішого опозиційного руху Чехословаччини. «Під час опозиційного руху плечем до плеча стояли люди, які не погоджувались із тодішнім режимом і не вірили в його гуманізацію. Це був найвидатніший рух за часів Чехословаччини. І досі «Хартія -77» може вказувати нам напрям пошуку життя у правді», –  зазначив Давід Павліта.

Також Генеральний консул Чеської Республіки у Львові розповів про Вацлава Гавела, одного з учасників «Хартії-77», зазначивши, що акцією популяризації та обговорення Хартії консульство вшановує пам'ять першого Президента Чехії, який помер минулого року.

Ректор Університету Іван Вакарчук подякував Генеральному консульству Чехії у Львові за проведення виставки та закликав усіх охочих оглянути експозицію.

Зазначимо, що в експозиції представлено вісім плакатів і близько десяти книжок учасників Хартії, які ілюструють історичні передумови Оксамитової революції та репрезентують період 70-х років у Чехословаччині та п'ятнадцятирічну діяльність тих, хто підписав цю відозву.

Виставка триватиме до 2 березня 2012 року.

Фото Юлії Гриценко

Довідка: «Хартія-77» – політична опозиція і рух за права людини в Чехословаччині в 70-80-х рр. Виникнення цього руху пов'язано з ратифікацією Чехословаччиною документів ООН про права людини. Першу адресовану владі хартію про стан прав людини в країні в 1977 р. (звідси назва руху) підписали 293 особи. Інтереси Організації було довірено захищати трьом спікерам: від християн, колишніх діячів компартії, і діячів культури. Усіх, хто підписав документ, як правило, звільняли з роботи, їх притягували до кримінальної відповідальності. Рух став впливовою моральною і політичною силою. Діяльність Хартії значною мірою стала передумовою «Оксамитової» революції 1989 р. у Чехословаччині.