Відбулася презентація збірки Ігоря Калинця «Відчинення вертепу»

27 березня 2012 року у Дзеркальній залі Університету відбулася презентація збірки Ігоря Калинця «Відчинення вертепу», перевиданої завдяки Літературній агенції «Піраміда» у серії Василя Габора «Приватна колекція».

Розпочалася зустріч із літературно-мистецької композиції у виконанні акторів Навчально-професійного театру «Просценіум» і музичному супроводі Народного камерного оркестру Університету, під час якої декламували поезію Ігоря Калинця. Представив гостя модератор зустрічі – декан філологічного факультету, доктор філологічних наук  Ярослав Гарасим, який наголосив на глибинному змісті та метафориці творчості визначного поета-шістдесятника.

Дослідник дисидентського руху в Україні, історик Юрій Зайцев розповів про історичну добу поезії Ігоря Калинця, історію самвидаву в Україні та нелегку боротьбу українських письменників і культурних діячів проти комуністичного режиму: «Покоління письменників, яких часто називають шістдесятниками, – це складова частина національно-визвольного руху в Україні, який неперервною лінією тягнеться від Міхновського до ОУН-УПА і далі до самвидаву 60-х років. Період шістдесятництва – час, коли слово стало зброєю, бо його боялися більше, аніж танків чи бомб».

На думку історика, діяльність українських письменників і митців, спрямована проти радянського режиму, засвідчили перед усім світом, що боротьба в Україні триває, що народ не змирився з пануванням комуністичного ладу. Львівський університет, за словами Юрія Зайцева, також був місцем «неспокою» та антиімперського руху: «Дух волі завжди витав у цьому університеті… Поезія прокладала шлях до Незалежності через серця людей і одним із активних будителів української національної свідомості був Ігор Калинець і його дружина».

Автор збірки «Відчинення вертепу» Ігор Калинець розповів присутнім про історію написання поезій, які увійшли до книги, вплив на його творчість інших авторів, а також  про суспільно-політичні передумови, які не сприяли її виданню в Україні: «Коли остаточно стало зрозуміло, що цю мою книжку ніде не видадуть, я дозволив, щоб вона розповсюджувалась поміж людьми у вигляді самвидаву».

«Цікаво, що у 1973 р. Верховний суд зняв з обвинувачення цю та інші збірки й вірші, але роки покарань, на жаль, залишив без змін. Я й досі не знаю, кому із київських літераторів завдячую об’єктивною оцінкою, порівняно з відомими львівськими експертами», – згадував Ігор Калинець.

Щодо теперішнього перевидання книжки автор зазначив, що рішення засновника серії «Приватна колекція», прозаїка, літературознавця і видавця Василя Габора для нього було доволі несподіваним, проте запевнив, що йому приємно бачити нове видання.

Після розповіді Ігоря Калинця зі словом про поетичну збірку й творчість видатного поета виступили критики й літературознавці, які наголосили на важливій ролі шістдесятника в історії українського національного становлення та його непересічній творчості.

Фото Юлії Гриценко