В Університеті вшанували пам'ять учасників

героїчного бою під Крутами

17 лютого 2012 року у Дзеркальній залі Університету відбулося засідання круглого столу на тему: «За волю України! Полеглим синам у борні під Крутами». Модератором засідання був завідувач кафедри новітньої історії України, доктор історичних наук, професор Олексій Сухий.

«Кожна подія, яка відображається в історії  є важливою. Проте є події, які виступають просто епізодами, однак мають дуже важливу культурну, національну і моральну складову. Саме таким є героїчний бій під Крутами. Питання історії цього бою залишається для української історіографії проблемою, яка ще не знайшла свого повноцінного викладу», – розпочав свій виступ професор Олексій Сухий, а також розповів про політичні, культурні та соціальні передумови бою під Крутами.

«Студентські рухи у всі часи пробуджували нову свідомість і творили поштовх до змін у суспільстві. Адже молодь «…не повинна укладатися в готові вже вироблені шаблони, іти пробитими слідами, сліпо повторювати те, що вже було сказано і показано. Вона повинна шукати, на пробнім камені своїх інтелектуальних і моральних вимог втілювати сучасні погляди та принципи, цінності сучасного життя», –так означив місію студентства словами відомого історика, професора Львівського університету Михайла Грушевського доцент кафедри новітньої історії України, кандидат історичних наук Володимир Качмар. У його доповіді йшлося про традиції студентських ініціатив і рухів, які відстоювали національні інтереси України. «Приклад Крутів назавжди залишиться в пам’яті свідомих українців як трагічна і кривава сторінка нашої історії, пронизана гідністю і патріотизмом молодих людей, які продемонстрували силу духу, ставши символом жертовності та боротьби за національну ідею та незалежну Українську Державу».

Про тактику, прорахунки й успіхи українських бійців під Крутами розповів доктор історичних наук, професор кафедри історичного краєзнавства  Богдан Якимович. Він зокрема зазначив, що «на захист України пішли останні резерви української нації – студенти та школярі. Їхній розстріл був страшним злочином, що й досі волає до неба».

«Крути – це символ того, як треба і як не треба будувати Україну. Ми повинні пам’ятати, що на своєму місці кожен із нас має робити те, що від нього залежить», –  сказав декан історичного факультету, завідувач кафедри давньої історії України та архівознавства, професор Роман Шуст.

Під час засідання студентам продемонстрували відеоролики про події 29 січня 1918 року, де було поіменно згадано всіх молодих людей, які ціною власного життя виборювали нашу Незалежність.

Фото Юлії Гриценко