«… І оживе добра слава, Слава України»

(Урочиста академія з нагоди відзначення 198-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка)

 

14 березня 2012 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась урочиста академія з нагоди відзначення 198-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка «… І оживе добра слава, Слава України».

Із науковою доповіддю «І думу вольную на волю із домовини воззову» виступив декан філологічного факультету, доктор філологічних наук Ярослав Гарасим, розпочавши свій виступ: «Шевченко – нескорений, Шевченко – безжальний, Шевченко – велемудрий…». Нового резонансу набули озвучені Ярославом Івановичем слова Олени Теліги: «Шевченко стояв у морі своїх земляків, мов велетенська скеля, яку це море обіймало... Всі ми знаємо, що багато сучасників Шевченка плакали над його поезіями і в приватних розмовах називали його пророком».

Мистецькою постановкою творів Тараса Шевченка актори Навчально-професійного театру «Просценіум» зробили спробу передати поривання українського народу здобути волю, показати трагедію доведених до відчаю людей і їхню справедливу помсту за гноблення і знущання. Шевченкове слово відтворює історичні події, які й до сьогодні залишаються глибокою раною в душі та свідомості українців. Роз’єднаність народу гірким болем озивається у поетичних творах митця:

Того ж батька, такі ж діти,—
Жити б та брататься.
Ні, не вміли, не хотіли,
Треба роз'єднаться!
Треба крові, брата крові,
Бо заздро, що в брата
Є в коморі і надворі,
І весело в хаті!

Емоційні та високомайстерні гра на бандурі та спів заслуженого артиста України Остапа Стахіва передали настроєвість Шевченкових творів «За байраком, байрак», «Ой у полі могила». Гармонійним доповненням вечора став виступ Народної чоловічої хорової капели «Прометей», учасники якої виконали символічні для українців гімни «Думи мої», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Заповіт», залучивши до цього всіх присутніх у залі.   

Життєствердно й натхненно прозвучали наприкінці літературно-музичної композиції  слова Тараса Шевченка: «…Не вмирає душа наша, Не вмирає воля…» і його заклик «…Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля святая!»

 

Прес-центр

Фото Юлії Гриценко

Фотогалерея